Zasady Value Betting

Value betting jest jednym z kluczowych pojęć w terminologii bukmacherskiej. Ocena rzeczywistego prawdopodobieństwa zdarzenia pozwala nie tylko na znalezienie nieracjonalnie wysokich szans, ale także na bycie w czerni na dystansie.

Zawyżone szanse

Istota gry na zawyżonych kursach polega na tym, że gracz ocenia prawdopodobieństwo danego wyniku, porównuje je z kursami bukmachera i jeśli kursy są zawyżone (zaniżone), to można wskazać, że zdarzenie jest warte zachodu, a zakład jest obiecujący. Aby lepiej zrozumieć wartość, rozważ dobrze znany przykład rzutu monetą z tylko dwoma możliwymi wynikami: reszka lub główka.

Jeśli przedstawimy prawdopodobieństwo każdego zdarzenia w postaci kursów, będą one równe dwa. Wynika to z faktu, że szanse są równe stosunkowi prawdopodobieństwa, czyli 50%, do 100%.

100 / 50 = 2

Załóżmy, że biuro bukmacherskie oferuje rynki z kursami na reszkę i reszkę wynoszącymi odpowiednio 1,90 i 2,10. Biorąc pod uwagę, że w rzeczywistości prawdopodobieństwo obu wyników jest absolutnie równe, kurs na ogon jest wartościowy, ponieważ bukmacher wystawił zawyżony kurs.

Wartość oblicza się w następujący sposób:

(prawdopodobieństwo wyniku * kurs dziesiętny) – 100%

Określmy wartość zakładu na reszki.

Wiemy, że mamy 50% szans na reszkę, ale kurs bukmachera wynosi 2,10.

(50 * 2.10) – 100% = 5%

Zakład jest zwycięski i zdecydowanie nam odpowiada, bo jest wart 5%. Jeśli użyjemy tego samego wzoru do obliczenia wartości dla orła, będzie ona ujemna, w tym przypadku lepiej nie stawiać zakładu. Główną zasadą value betting jest to, że gracz ryzykując mniejszą kwotę, stara się wygrać większą.

Value Betting - co to jest i jak z niego korzystać

Przewaga bukmacherów

Oczywiście, w praktyce nie jest to takie proste. Rzeczywistość jest taka, że żadne biuro bukmacherskie nie będzie oferowało takich sytuacji, bo po prostu splajtuje. Co więcej, nawet kursy 1.90 dla równie prawdopodobnych wyników są bardzo rzadkie. Dzieje się tak dlatego, że bukmacher ustala marżę, która gwarantuje mu zysk z wszystkich zakładów. Warto zaznaczyć, że przy wyborze bukmachera warto zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż wysoka marża ma negatywny wpływ na zarobki gracza, zwłaszcza na długim dystansie.

Przyjrzyjmy się przykładowi z życia wziętemu. Na początku października na turnieju tenisowym w Pekinie odbył się mecz singlowy kobiet pomiędzy Rosjanką M. Sharapovą a Rumunką S. Halep. Mecz singlowy kobiet odbył się w Pekinie. Zwycięstwo Marii wyceniono na 1.74, a Simony na 2.22. Powodem tego było to, że Rosjanka prowadziła 7-0 w historii ich spotkań head-to-head, a ostatni mecz pomiędzy obiema paniami miał miejsce nieco ponad miesiąc temu. Jednak szczegółowa analiza meczu, obejmująca nie tylko ocenę danych statystycznych, ale także oglądanie transmisji z meczów, pozwala stwierdzić, że szanse rumuńskiego zawodnika są większe niż 45,5% oferowane przez bukmachera. Powiedzmy, że jest to 50%.

Obliczmy wartość zakładu na s. Halep w tym meczu:

(50 * 2.22) – 100% = 11%

Po pierwsze, Sharapova zaczęła popełniać znacznie więcej błędów. Po drugie, jeśli Rumunka wygrałaby turniej, zostałaby numerem jeden na świecie. Po trzecie, pragnienie zemsty, którego nikt nie odwołał. Na podstawie powyższego można powiedzieć, że kurs na Halep wynosi ponad 45,5%, co oznacza, że gracz ma duże szanse na udany zakład.

Znalezienie zawyżonych kursów

Gra po „zawyżonych” kursach to jedna ze strategii (Value Betting strategy), na której opiera się taktyka nie tylko doświadczonych, ale i początkujących bukmacherów. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że takie kursy można znaleźć tylko analizując zdarzenie i biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które wpływają na wynik.

Oceniając rzeczywiste prawdopodobieństwo i porównując je z kursami oferowanymi przez bukmachera ujawnimy niedoszacowane zdarzenia i przyłapiemy na tym bukmachera. Nic więc dziwnego, że profesjonalni gracze nieustannie próbują obliczyć prawdopodobieństwo wyniku, porównując je z kursami bukmacherskimi w poszukiwaniu wartościowych zakładów, a jednocześnie spędzają czas na portalach informacyjnych w poszukiwaniu cennych informacji, m.in. o kontuzjach, warunkach pogodowych, przetasowaniach kadrowych.

Warto jednak wspomnieć, że specjalne serwisy internetowe mogą również pomóc w znalezieniu przecenionych kursów. Dotyczy to zwłaszcza osób początkujących, które nie wiedzą lub nie chcą monitorować źródeł informacji i analizować pewnych zdarzeń. Należy więc zauważyć, że gra po zawyżonych kursach może przynieść duże zyski bez ryzyka zablokowania konta gracza, co na przykład często ma miejsce w przypadku gry na forfeits.

Nowi bukmacherzy
4,8 rating
100% Darmowy Zakład
4,5 rating
Cashback do 1000 PLN
5,0 rating
Do 500 PLN na start
4,5 rating
Do 600 PLN na start
Copyright © 2021-2022, top-buk.com Wszystkie prawa zastrzeżone